غیرفعال کردن گوتنبرگ-آموزش غیرفعال کردن ویرایشگر گوتنبرگ-غیرفعال کردن ویرایشگر جدید وردپرس

غیرفعال کردن ویرایشگر گوتنبرگ

با عرض سلام خدمت کاربران سایت تورینه که همواره با ما همراه هستید و این همراهی باعث ایجاد انگیزه برای تهیه مقالات و آموزش های جدید در ما می شود. همانطور که اطلاع دارید در روز های اخیر وردپرس 5 منتشر شد و بروزرسانی بزرگ آن ویرایشگر جدید با نام گوتنبرگ بود که باعث اختلال در استفاده از نسخه های پیشین صفحه ساز های مشهوری همچون ویژوال کامپوزر و یا المنتور شد. دوستانی که به سرعت وردپرس خود را به نسخه 5 آپدیت نموده دیگر نمی توانستند دکمه ویژوال کامپوزر و یا صفحه ساز خود را در قسمت برگه ها مشاهده نمایند و بجای نمایان شدن ظاهر قدیمی ویرایشگر وردپرس یا همان ویرایشگر کلاسیک با نسخه ویرایشگر گوتنبرگ رو به رو شدن که کل صفحه را احاطه کرده و دیگر خبری از دکمه ها و آن شکل ظاهری قبلی نبود و همه چیز جای خود را به ویرایشگر گوتنبرگ داده بود.تیم تورینه که با پرسش بسیاری از دوستان که به دنبال راه حلی برای حذف ویرایشگر گوتنبرگ یا غیر فعال کردن ویرایشگر گوتنبرگ بودند روبه رو شد تصمیم گرفت تا مقاله ای در این زمینه برای شما همراهان همیشگی به صورت کاملا جامع تهیه نماید. البته برای افرادی که صفحه ساز خود را بروزرسانی کرده و از آخرین نسخه این افزونه ها استفاده می نمایند مشکلات فوق وجود ندارد و خیلی وقت است که صفحه سازه ها در آخرین نسخه منتشر شده با ویرایشگر گوتنبرگ سازگار شده اند و برای غیرفعال کردن ویرایشگر تنظیماتی را قرار داده اند.

ویرایشگر گوتنبرگ

در این مقاله به شما پاسخ می دهیم که آیا می توان بدون بروزرسانی صفحه ساز ویرایشگر جدید وردپرس را غیرفعال نمود ؟ چه راه حل های دیگری وجو دارد که بتوان برای غیرفعال کردن ویرایشگر جدید از آن استفاده نمود؟

با ما در این مقاله همراه باشید تا چندین راه مختلف و بسیار ساده را برای غیرفعال کردن ویرایشگر گوتنبرگ خدمت شما ارائه نماییم.

1- غیرفعال کردن ویرایشگر گوتنبرگ به کمک افزونه

اگر میخواهید گوتنبرگ (Gutenberg) را برای برخی از پست تایپ ها و یا برخی از نقش های کاربری وردپرس غیرفعال نمایید میتوانید از این روش برای غیرفعال کردن گوتنبرگ در آنها استفاده نمایید.برای این کار وارد مخزن وردپرس شوید و از قسمت افزونه ها Disable Gutenberg را جستحو نماید آن را دانلود و در سایت وردپرسی خود نصب و فعال نمایید. یا اینکه از قسمت افزونه ها -> افزودن را کلیک نمایید و بعد از جستجو افزونه و یافتن افزونه آن را نصب و فعال نمایید.

با نصب این افزونه ویرایشگر گوتنبرگ در کل برگه ها و پست ها غیرفعال می شود.چنانچه می خواهید برای برگه یا نقش خاص یا نوع خاصی از پست ها آن را غیرفعال نمایید به روش زیر عمل نمایید.

برای حذف گوتنبرگ یه صورت سفارشی از قسمت مدیریت وردپرس وارد منوی تنظیمات و زیر منوی Disable Gutenberg شوید از قسمت Complete Disable ابتدا تیک گزینه Disable Gutenberg everywhere را بردارید.

غیر فعال کردن ویرایشگر جدید وردپرس با افزونه Disable Gutenberg

بعد از برداشتن تیک Disable Gutenberg everywhere  مانند تصویر زیر گزینه های جدیدی برای شما نمایش داده می شود که میتوان برای غیرفعال کردن گوتنبرگ به صورت سفارشی از آنها استفاده نمود.

تنظیمات کامل افزونه Disable Gutenberg

شماره 1:این قسمت به شما کمک می کنید تا بتوانید بر اساس نقش های کاربری ویرایشگر گوتنبرگ را غیر فعال کنید. برای غیر فعال کردن ویرایشگر جدید وردپرس برای هر نقش کافسیت از قسمت Disable  for User Roles تیک مقابل آن نقش را علامت بزنید تا گوتنبرگ برای نقش مورد نظر حذف شود و چنانچه تمایل دارید ویرایشگر برای نقش خاصی نمایش داده شود علامت چک باکس رو به روی آن نقش را بردارید.

شماره 2: برای حذف کردن گوتنبرگ در پست تایپ های وردپرس (برگه-نوشته-پست تایپ سفارشی) از قسمت Disable for Post Types چک باکس نوع پست مورد نظر را علامتگذاری نمایید و یا برای نمایش گوتنبرگ علامت آن را بردارید.

شماره 3:برای غیرفعال کردن ویرایشگر جدید وردپرس در یک الگو (قالب)برگه در قسمت Disable for Templates نام الگوی موردنظر را وارد نمایید و برای انتخاب چندین الگوی برگه آنها را با کاما از هم جدا نمایید.

شماره 4:برای غیرفعال کردن ویرایشگر جدید توسط آیدی نوشته یا آیدی برگه در قسمت Disable for Post IDs آیدی نوشته و یا برگه را وارد کرده و با کاما آنها را از هم جدا نمایید.

2- غیرفعال کردن گوتنبرگ توسط صفحه ساز

اگر از نسخه های قبلی صفحه ساز استفاده می نمایید کافی است آن را به آخرین نسخه بروزرسانی نمایید تا به سادگی امکان استفاده از صفحه ساز در برگه یا نوشته شما میسر شود.بعد از بروزرسانی به آخرین نسخه (صفحه ساز ویژوال کامپوزر نسخه 5.6) برای حذف کردن گوتنبرگ دو راه وجود دارد.

2-1 استفاده از دکمه صفحه ساز WPBakery

اگر برای نوشته های شما ویرایشگر صفحه ساز WPBakery  فعال است برای غیر فعال کردن ویرایشگر گوتنبرگ در نوشته ها و یا برگه ها میتوانید از قسمت بالای صفحه دکمه ای را که با نوشته ” صفحه ساز WPBakery ”  و به رنگ آبی مشخص است را کلیک نمایید تا با کلیک بر روی آن گوتنبرگ غیرفعال شود و شما همانند سابق بتوانید از این صفحه ساز مشهور استفاده نمایید و از کار با آن لذت ببرید.

دکمه-ویژوال-کامپوزر-برای-غیرفعال-کردن-گوتنبرگ

2-2 غیرفعال کردن گوتنبرگ از تنظیمات

اما اگر میخواهید در هنگام گشودن صفحه همان نمای قبلی صفحات وردپرس را مشاهده نمایید و برای غیرفعال کردن ویرایشگر جدید نیازی به کلیک کردن بر روی  دکمه صفحه ساز WPBakery نباشد. کافیست از قسمت مدیریتی وردپرس بر روی منوی صفحه ساز WPBakery کلیک نمایید و در قسمت تنظیمات اصلی چک باکس مقابل نوشته ی ” غیرفعال کردن ویرایشگر گوتنبرگ ” را تیک بزنید تا برای غیرفعال کردن گوتنبرگ نیازی به کلیک بر روی دکمه در برگه ها و یا نوشته ها نباشد.در پایان برای روی دکمه ذخیره تغییرات در انتهای همین صفحه کلیک نمایید تا تغییراتی که اعمال نموده اید ثبت شوند.

غیرفعال کردن گوتنبرگ از تنظیمات ویژوال کامپوزر

برای حذف کردن گوتنبرگ هر یک از روش های بالا را که انتخاب کرده باشید در نهایت ویرایشگر گوتنبرگ غیرفعال شده و نتیجه هر دو روش چیزی شبیه به تصویر زیر خواهد بود. در آن ویرایشگر گوتنبرگ به رنگ خاکستری درآمده که نشان دهنده غیرفعال شدن ویرایشگر گوتنبرگ است.

شکل برگه یا پست بعد از حذف گوتنبرگ

3- غیرفعال کردن ویرایشگر جدید توسط کد

همانطور که انتظار می رود گوتنبرگ همواره در حال تغییر است و اخرین تغییرات ان در نسخه 5 وردپرس قابل مشاهده است. در حال حاضر با افزودن کد زیر به فایل فانکشن قالب(function.php) میتوانید آن را برای برگه ها و انواع پست ها غیر فعال کنید.برای غیرفعال کردن گوتنبرگ کافیست کد زیر را به ابتدای فایل فاکشن قالب وردپرس خود اضافه نمایید.

add_filter('use_block_editor_for_post', '__return_false');

 

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاه ها

 1. احمد ربیعی گفت:

  امتیاز بازدید کننده: ستاره ها 5

 2. ابراهیم گفت:

  با سلام

  خسته نباشید و ممنون از مقاله خوبتون

  خواستم بگم اگه در مورد این آموزش و کلا نکات کار با ویرایشگر گوتنبرگ فیلم آموزشی هم درست کنید واقعا عالی میشه.

  1. احمد ربیعی گفت:

   با عرض سلام خدمت شما کاربر محترم

   خوشحالیم که با ارائه این مقاله تونستیم رضایت خاطر شمارو فراهم کنیم .

   ممنون از حسن نظر شما و نکته ارزشمندی که فرمودید حتما این مورد رو در نظر خواهیم گرفت .

   موفق باشید

 3. ناشناس گفت:

  امتیاز بازدید کننده: ستاره ها 5

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *